Analiza nowotworu jądra: typy, przyczyny, objawy, procedury diagnostyczne, metody leczenia i prognozy

Choć nowotwór jądra nie należy do najczęściej spotykanych typów raka u mężczyzn, stanowiąc jedynie 1% wszystkich złośliwych nowotworów, to jednak jest to najbardziej powszechny rodzaj raka u młodych mężczyzn. Szybkie wykrywanie i skuteczne leczenie tego rodzaju nowotworu wymaga od lekarzy przeprowadzenia szczegółowych badań diagnostycznych. Ale czy istnieje możliwość skutecznego leczenia raka jądra?

Nowotwór jądra ma kilka podtypów. Statystyki pokazują, że przeważającą większość tych nowotworów (ponad 95%) stanowią te, które pochodzą z komórek rozrodczych. Do nich należą między innymi: rak zarodkowy, kosmówczak jądra oraz potworniak.

Nowotwory związane z komórkami zarodkowymi można podzielić na nasieniaki i nienasieniaki. To unikalna grupa w kontekście chorób onkologicznych, ponieważ pomimo ich agresywnego charakteru i dużej złośliwości, reagują dobrze na leczenie, nawet w zaawansowanym stadium choroby.

Zaledwie 5% przypadków raka jądra pochodzi z komórek innych niż rozrodcze, na przykład z komórek sznurów płciowych. Nowotwór jądra może rozwijać się jednocześnie w obu gonadach lub najpierw w jednym, a później w drugim jądrze.

Nowotwory zarodkowe stanowią około 95% wszystkich nowotworów jądra. Wśród nich możemy wyodrębnić nowotwory o jednym typie tkanki (40% nowotworów zarodkowych) i nowotwory zawierające więcej niż jeden rodzaj tkanki (60% nowotworów zarodkowych).

Pierwsza grupa obejmuje nasieniak (seminoma), guz dobrze odgraniczony, o szarym kolorze, który może zawierać komórki syncytiotrofoblastu produkujące hormon hCG. Następnie mamy raka zarodkowego (carcinoma embryonale), rzadki typ nowotworu jądra, stanowiący tylko 1-3% wszystkich nowotworów zarodkowych tego narządu, który szybko daje przerzuty do innych organów.

Do tej grupy należy także guz zatoki endodermalnej (yolksac tumor), najczęściej występujący u dzieci poniżej 3 roku życia, charakteryzujący się dobrym rokowaniem. U dorosłych często występuje w towarzystwie raka zarodkowego i ma bardziej agresywny przebieg. Produkuje α-fetoproteinę.

Wśród nowotworów o jednym typie utkania mamy również nabłoniak kosmówkowy złośliwy (choriocarcinoma), który jest mały i niewyczuwalny podczas palpacji, ale produkuje hCG, używane w diagnostyce oraz potworniak (teratoma), w którym komórki różnicują się w kierunku tkanek somatycznych, a na przekroju mogą być widoczne różne elementy, takie jak tkanka tłuszczowa, mięśniowa, włosy, skóra, chrząstka czy zęby.