Przyczyny zaczerwienionych oczu

Czerwone oczy pojawiają się, gdy naczynia krwionośne twardówki, czyli białej części gałki ocznej, rozszerzają się, zwiększają swój rozmiar i puchną. Jest to spowodowane głównie podrażnieniem i może prowadzić do tak znanych chorób jak zapalenie spojówek lub bardziej poważnych jak jaskra.

Dlaczego oczy stają się czerwone?

Części, które składają się na naszą gałkę oczną, a konkretnie jej biały obszar, są pełne naczyń krwionośnych i w większości oczu nie są one nawet zauważalne. Jednak wszystkie te naczynia krwionośne zwiększają swoją objętość i gromadzą znacznie więcej krwi, gdy odczuwają podrażnienie w danym obszarze, wynikające z nieprawidłowej pracy układu wzrokowego lub spowodowane czynnikiem zewnętrznym.
W tych przypadkach stopień zaczerwienienia nie odpowiada ciężkości powodującej go patologii. Nie wolno nam zapominać, że jeśli nasze oko wykazuje nie tylko charakterystyczny czerwony kolor, ale także miejscowy ból lub zaburzenia widzenia, w takich przypadkach zalecamy udanie się do zaufanego specjalisty i opowiedzenie mu o tym, co się z nami dzieje, aby mógł on określić, jakie kroki należy podjąć od tej pory. Inne objawy związane z czerwonymi oczami to: nadmierne łzawienie, nadwrażliwość na światło, suchość oczu, swędzenie, itp.

Najczęstsze przyczyny zaczerwienienia oczu

  1. Z powodu reakcji alergicznej. Również w przypadku bezpośredniego kontaktu oka ze środkiem chemicznym, takim jak szampon lub chlor w basenach.
  2. Zespół suchego oka. Ten zespół pojawia się, gdy nie produkujesz wystarczającej ilości łez lub gdy wyparowują one zbyt szybko.
  3.  Zapalenie spojówek. Pojawia się w przypadku infekcji i jest jedną z najczęstszych chorób oczu.
  4. Uważaj na soczewki kontaktowe. Złe użytkowanie soczewek kontaktowych może spowodować infekcję, ze względu na gromadzenie się bakterii w soczewkach kontaktowych, a stamtąd bezpośrednio do oka. Weź to pod uwagę!
  5. Zmęczenie wzroku. Stres lub skumulowane zmęczenie również należą do tej kategorii. Wszystko to powoduje wysychanie oczu i prowadzi do ich pieczenia i podrażnienia.

Jak uniknąć zaczerwienienia oczu?

Jeśli zaczerwienione oczy są spowodowane przez powszechną dolegliwość, stosowanie nawilżających kropli do oczu pomoże zmniejszyć suchość, kłucie i stan zapalny. Inne wskazówki obejmują odpowiednią ilość snu, próby zrobienia sobie przerwy od ekranów co dwie godziny, ograniczenie noszenia soczewek kontaktowych na tyle, na ile to możliwe, częste mruganie, unikanie zbyt częstego dotykania oczu oraz wizyty kontrolne u lekarza co najmniej raz w roku.