10 wskazówek dla lepszego snu

Spędzamy jedną trzecią naszego życia śpiąc i nie jest to przypadek, ponieważ dobry wypoczynek jest niezbędny dla naszego zdrowia. Dlatego nasz sen w nocy powinien być tak dobry, jak to tylko możliwe, abyśmy mogli podejść do każdego dnia z naszym najlepszym uśmiechem na twarzy.

Oto główne wskazówki dotyczące dobrego snu, które powinieneś wdrożyć w swoim życiu.

  1. Miejsce do spania — podłoże, materac i poduszka — musi być najbardziej odpowiedni dla naszej budowy i potrzeb. Wskazane jest, aby spać na materacu, który gwarantuje niezbędną ergonomię i oddychalność.
  2. Zaleca się przyjęcie regularnego harmonogramu: kładzenie się spać i wstawanie mniej więcej o tej samej porze.
  3. Wykonanie jakiejś relaksującej czynności tuż przed zaśnięciem (np. czytanie, słuchanie spokojnej muzyki, kąpiel itp.) przygotowuje organizm do spokojnego snu.
  4. Unikaj patrzenia na ekran telefonu komórkowego lub jakiegokolwiek innego urządzenia przed zaśnięciem. Należy pamiętać, że światło emitowane przez te urządzenia zaburza funkcjonowanie melotoniny, która jest hormonem odpowiedzialnym za regulację cyklu snu.
  5. Nie należy spożywać dużej kolacji ani ciężkich posiłków tuż przed snem. Zaleca się pozostawienie dwóch godzin pomiędzy kolacją a snem. Wskazane jest wyeliminowanie lub ograniczenie spożycia kofeiny, tytoniu i alkoholu, zwłaszcza w godzinach popołudniowych.
  6. Sypialnia powinna być miejscem sprzyjającym relaksowi i snu: powinna być przewietrzona, odpowiednio zaciemniona, niezbyt głośna i w skrajnych temperaturach — idealna temperatura to 18-22 stopnie Celsjusza — a do tego powinniśmy zadbać zarówno o izolację termiczną, jak i akustyczną.
  7. Sypialnia służy do spania, nie jest wskazane wykonywanie w niej innych czynności, takich jak praca czy ćwiczenia, ponieważ ważne jest, aby organizm kojarzył to pomieszczenie z odpoczynkiem, a nie ze stresem czy zmartwieniami związanymi np. z pracą.
  8. Odzież używana do spania powinna być wygodna i dostosowana do warunków pogodowych.
  9. Ważne jest, aby prowadzić aktywny tryb życia, tak aby organizm zmęczył się i przychodził do łóżka z chęcią odpoczynku. Umiarkowane ćwiczenia fizyczne są korzystne, o ile są wykonywane co najmniej dwie godziny przed snem, ponieważ ekscytujący efekt tej aktywności może zakłócić sen.
  10. Zaleca się również stopniowe wstawanie, unikając gwałtownych ruchów i pozwalając każdej części ciała na stopniowe odzyskiwanie aktywności. Rano bardzo korzystnie jest wziąć kilka głębokich oddechów i rozciągnąć różne mięśnie.

Stosując się do tych wskazówek, wkrótce zauważysz, o ile lepiej śpisz i odpoczywasz w nocy, co sprawi, że poczujesz się o wiele lepiej i bardziej energicznie w ciągu dnia.