Efekt weganizmu na zdrowie serca: rewolucyjne doniesienia z nauki

Nowe doniesienia naukowe sugerują, że dwumiesięczna dieta wegańska wpłynęła na znaczne poprawienie stanu zdrowia jednojajowych bliźniąt, które pracowali nad tym eksperymentem. Ważne wskaźniki, takie jak poziom insuliny, masa ciała oraz poziom białka powiązanego ze schorzeniami kardiologicznymi i udarem, uległy istotnemu obniżeniu. Te odkrycia dostarczają kolejnych dowodów świadczących o korzyściach płynących z diety wegańskiej, zarówno dla ludzkiego zdrowia, jak i dla otoczenia.

Nie jest tajemnicą, że zmniejszanie spożycia mięsa przynosi korzyści układowi krążenia. Dostępne do tej pory badania potwierdzały tę tezę, jednak ich wiarygodność mogła być ograniczana przez czynniki zewnętrzne, takie jak genetyka, pochodzenie etniczne czy styl życia. Tym razem jednak naukowcy wyeliminowali te zmienne, przeprowadzając badania na parze jednojajowych bliźniaków i porównując efekty zdrowej diety omniwore z wynikami zdrowej diety wegańskiej.

Christopher Gardner, ekspert ds. żywienia na Uniwersytecie Stanforda, na podstawie wyników badań stwierdza, że większość z nas skorzystałaby na przechodzeniu na bardziej roślinną dietę.

W badaniu udział wzięło 22 pary zdrowych bliźniąt jednojajowych, które naukowcy podzielili na dwie grupy, aby móc kontrolować różnice genetyczne, wychowawcze oraz styl życia. Każda z grup otrzymywała zdrową dietę opartą na warzywach, owocach, roślinach strączkowych, ziarnach pełnego przemiału oraz orzechach i nasionach. Jedyna różnica polegała na tym, że jedno z bliźniąt spożywało dodatkowo zdrowe ilości mięsa, podczas gdy drugie stosowało dietę całkowicie roślinną.

Badanie miało charakter przełomowy, dowodząc, że dieta wegańska jest zdrowsza od konwencjonalnej diety wszystkożernej – mówi Gardner. W pierwszym miesiącu eksperymentu obie grupy otrzymywały specjalnie przygotowane posiłki na każdy posiłek i dokładne wskazówki dotyczące dopuszczalnych przekąsek. Zasady obejmowały unikanie przetworzonej żywności i utrzymanie zrównoważonej różnorodności grup żywności. W drugim miesiącu uczestnicy eksperymentu kontynuowali dietę na własną rękę, sami robiąc zakupy i gotując.

Obie grupy odnotowały poprawę stanu zdrowia układu krążenia, jednak największy postęp zanotowano u bliźniaków na diecie roślinnej. Ich poziom insuliny na czczo obniżył się o 20 procent, a także zanotowano spadek poziomu złego cholesterolu (LDL). W eksperymencie odnotowano także spodziewany spadek poziomu witaminy B12, jednak badacze twierdzą, że był to okres zbyt krótki, aby mógł on mieć jakiekolwiek znaczenie.

Zauważono również wzrost wskaźników zdrowotnych w grupie kontrolnej, co sugeruje, że większa ilość warzyw i owoców w diecie może mieć znaczące korzyści zdrowotne. Jeśli więc unikniemy myślenia w kategoriach skrajności i zamiast tego będziemy siebie nawzajem zachęcać do podejmowania zdrowszych wyborów, zamiast żądać całkowitego przejścia na weganizm, istnieje większa szansa na zmianę sposobu myślenia i utrzymanie tych zmian.

Zgadzają się z tym naukowcy. „Dieta wegańska może zapewnić dodatkowe korzyści, takie jak zwiększenie liczby bakterii jelitowych i zmniejszenie utraty telomerów, co spowalnia starzenie się organizmu” – wyjaśnia Gardner. Ale „od ścisłego weganizmu ważniejsze jest włączenie do swojej diety większej ilości produktów pochodzenia roślinnego”.