Kiedy nasz głos milknie – powody i metody leczenia chrypki (dysfonii) oraz zaniku głosu

Zanik głosu to zjawisko, które może być wynikiem schorzeń krtani czy problemów hormonalnych. Dysfonia, czyli inaczej chrypka, jest częstym skutkiem długotrwałego przemawiania. Na liście przyczyn prowadzących do utraty głosu znajdują się między innymi: polipy, nowotwór lub stan zapalny krtani, guzy znane jako guzki śpiewacze oraz niedoczynność tarczycy. Dzieci mogą mieć problemy z głosem i cierpieć na chrypkę na skutek zapalenia krtani lub stosowania leków na astmę. Jak więc skutecznie odzyskać swój głos?

Chrypka, nazywana również dysfonią, i zanik głosu są popularnymi dolegliwościami, będącymi rezultatem zarówno chorób krtani jak i ogólnoustrojowych zaburzeń, jak np. problemy hormonalne.

Chociaż krótkotrwała chrypka jest zwykle dolegliwością niegroźną, jeśli jednak utrzymuje się ponad dwa tygodnie, konieczna staje się konsultacja z lekarzem w celu ustalenia przyczyny tego stanu.

Pytanie „straciłam głos – jak go szybko odzyskać?” to częsty zarzut pacjentów. Wszystko zależy tutaj od przyczyny problemu. W niektórych sytuacjach wystarczy jedynie oszczędzać struny głosowe i spożywać duże ilości płynów. Czasem jednak potrzebne są bardziej skomplikowane metody, takie jak procedury zabiegowe czy operacyjne.

Dysfonia (łac. dysphonia, chrypka) to objawy dotyczący głosu polegające na zmianie jego dotychczasowego charakteru. Staje się on: szorstki, matowy. Mamy do czynienia ze zmienioną barwą głosu.

Nagły zanik głosu podczas długotrwałego mówienia jest efektem nieprawidłowego drgania fałdów głosowych krtani – struktur, które muszą prawidłowo poruszać się względem siebie, aby umożliwić wydobycie się głosu o normalnym brzmieniu. Dysfonii mogą towarzyszyć: ból, suchość i drapanie w gardle oraz częste pochrząkiwanie.