Regeneracja skrzyni biegów- na czym polega i kiedy jest konieczna?

Każdy samochód i tworzące go podzespoły z czasem, w wyniku eksploatacji, ulegnie zużyciu. Nie inaczej jest w przypadku skrzyni biegów. Kiedy konieczna jest naprawa skrzyni biegów i ile kosztuje taka usługa?

Na czym polega regeneracja skrzyni biegów?

Regeneracja skrzyni biegów, czy inaczej mówiąc, naprawa skrzyń biegów to proces, który ma na celu przywrócenie sprawności uszkodzonej bądź zużytej skrzyni biegów. Proces regeneracji obejmuje działanie od diagnozy problemu po naprawę czy wymianę uszkodzonych elementów, aż po przywrócenie pierwotnego działania podzespołu. Pierwszym krokiem procesu regeneracyjnego jest diagnoza problemu. Najważniejsze to zidentyfikować problem i uszkodzone elementy. Aby możliwa była trafna diagnoza, skrzynia biegów musi zostać rozłożona. Kiedy problem zostanie zdiagnozowany, pozostaje naprawa bądź wymiana uszkodzonych czy zużytych części. Zazwyczaj częściami tymi są koła zębate, wały czy łożyska, czasem także sprzęgła i synchronizatory. Wszystkie elementy skrzyni biegów muszą zostać dokładnie oczyszczone z brudów, resztek oleju i osadu. Każdy element zostaje także nasmarowany odpowiednimi smarami bądź olejami. Ostatnim krokiem procesu regeneracji jest złożenie skrzyni biegów w odpowiedniej kolejności, a następnie testowanie i ewentualne regulacja. Większość producentów zaleca wymianę oleju silnikowego po regeneracji skrzyni biegów.

Kiedy regeneracja skrzyń biegów jest konieczna?

Skrzynia biegów może ulec awarii np. w wyniku wypadku. Dochodzi wówczas do pęknięcia obudowy czy złamania zębów. Warto także zaznaczyć, że skrzynia biegów ulega starzeniu się i zużyciu również z upływem czasu, zwłaszcza gdy samochód jest intensywnie eksploatowany. Proces regeneracji skrzyni biegów jest konieczny, gdy zauważymy wskazujące na to symptomy, czyli np. przełączanie biegów będzie utrudnione, bądź zauważymy wycieki oleju.

Naprawa manualnej skrzyni biegów vs. naprawa automatyczne skrzyni biegów

Naprawa automatycznej skrzyni biegów jest o wiele bardziej skomplikowane niż w przypadku skrzyń manualnych. Poza tym, w przypadku skrzyń automatycznych, diagnoza problemu może być trudniejsza niż w przypadku skrzyni mechanicznej. Różnica między skrzynią manualną, a automatyczną polega także na tym, że w przypadku skrzyni automatycznej, naprawa może obejmować nie tylko kwestie czysto techniczne, ale też naprawę elektroniczną czy hydrauliczną.

Ile kosztuje regeneracja skrzyni biegów?

Koszty są bardzo zróżnicowane, nie ulega jednak wątpliwości, że są to spore kwoty. W przypadku regeneracji skrzyni automatycznej koszty są jeszcze wyższe.