Wskazówki dotyczące nawadniania organizmu zimą

Uczucie pragnienia zmienia się w zależności od pory roku. W lecie często zdarza się, że pijemy wodę przez cały czas, ponieważ ciepło otoczenia wzmaga uczucie pragnienia, które przypomina nam o konieczności nawodnienia. Co jednak dzieje się zimą i czy powinniśmy pić nawet wtedy, gdy nie jesteśmy spragnieni? Przyjrzyjmy się kilku wskazówkom dotyczącym nawilżania organizmu w zimie.

Uczucie pragnienia

Uczucie pragnienia to mechanizm, którym organizm informuje nas, że zaczyna się odwadniać i dlatego musimy „uzupełnić” nasze zbiorniki z wodą. Zanim organizm zacznie odczuwać to uczucie, stracił już 1-3% masy ciała w postaci płynów. Jednak pragnienie pojawia się, gdy organizm utracił już wodę, czyli zaczął się odwadniać. Ogólnym zaleceniem jest, abyśmy unikali osiągnięcia punktu, w którym nasze ciało ostrzega nas o tym braku, ponieważ to proste odwodnienie od 1 do 3% może generować pewne problemy wewnętrzne.

Do czego służy woda w naszym organizmie?

Woda jest niezbędnym składnikiem ludzkiego ciała, a jej znaczenie wynika z funkcji, jakie pełni w organizmie. Osiemdziesiąt pięć procent mózgu składa się z wody, co jest niebagatelnym odsetkiem. Woda reguluje również temperaturę ciała i jest najbardziej obfitym składnikiem krwi. Mięśnie są również wielkim magazynem wody, około 70% płynu jest w nich przechowywane. Ten bezsmakowy, bezbarwny i bezwonny płyn nie tylko pomaga nam w usuwaniu toksyn, ale także działa jako amortyzator między stawami, a przede wszystkim jest niezbędny do utrzymania komórek w dobrym stanie, ponieważ umożliwia przenikanie do nich składników odżywczych.

Cel: nawodniony organizm w zimie

Zimą temperatura na zewnątrz nie sprzyja odwodnieniu, więc odczucie pragnienia jest zredukowane, można powiedzieć, że nawet nie istnieje. Nie oznacza to jednak, że nasz organizm nie potrzebuje jeszcze tej wody, ponieważ, jak widać, jej funkcje są różnorodne. Aby zagwarantować dobry stan zdrowia wewnętrznego, musimy zapewnić minimalne dzienne spożycie wody. Zalecenie dla ogółu populacji to picie około 1,5-2 litrów wody dziennie (około 6 do 8 szklanek wody). Jednak zależy to również od rodzaju diety, jaką stosujemy, jak zobaczymy poniżej, ponieważ istnieją pokarmy, które ze względu na swój skład dostarczą nam więcej wody niż inne. Nie powinniśmy również zapominać, że jeśli jesteśmy osobami aktywnymi i wykonujemy regularne ćwiczenia fizyczne, powinniśmy zwiększyć nasze spożycie i możemy wypijać od 8 do 10 szklanek dziennie (a czasem nawet więcej).
Jak więc możemy to zrobić? Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo nawadniać organizm zimą.

  1. Wyznacz sobie cel – Tak, wiemy, że picie większej ilości wody jest celem samym w sobie, ale musisz być bardziej konkretny. Ile wody zamierzasz wypić w ciągu dnia? Możesz wyznaczyć sobie dzienny cel wypijania 6 szklanek dziennie. Należy pamiętać, że każda szklanka to około 200-250 ml, więc jeśli w pracy wypijesz półlitrową butelkę, to będą to 2 szklanki. Będziesz potrzebował tylko kolejnych 4, które rozłożysz na resztę dnia.
  2. Uczyń wodę swoim towarzyszem podróży – Aby nie było wymówki, że nie masz wody pod ręką, zabierz ją ze sobą! Noszenie przy sobie szklanej butelki z możliwością ponownego napełnienia sprawi, że będziesz bardziej świadomy tego, ile już wypiłeś lub ile jeszcze musisz wypić, aby osiągnąć swój cel. Mamy nowego towarzysza podróży!
  3. Ustaw alarm – Dla osób, które nie są przyzwyczajone do regularnego picia, ten trik może być jednym ze sposobów na wejście w rutynę. To bardzo proste: ustaw alarmy w telefonie komórkowym lub zegarku tak, aby włączały się co godzinę, na przykład w ciągu dnia. A za każdym razem, gdy włączy się alarm, po prostu chwyć swoją małą butelkę i weź łyk — zobaczysz, jak łatwo jest osiągnąć swój cel!
  4. Żywność nawilżająca – Jak powiedzieliśmy wcześniej, jedzenie jest punktem, który należy sprawdzić, jeśli chcemy mieć pewność, że jesteśmy dobrze nawodnieni. Dlatego zrównoważona dieta, która zawiera odpowiednią ilość owoców i warzyw, pomoże Ci zwiększyć spożycie wody. Pamiętajmy, że np. zupy czy kremy warzywne, jeśli nie zawierają nadmiaru soli, są dobrym sposobem na zwiększenie ilości płynów, które musimy wypić.
  5. Dodaj aromat do wody – Oprócz domowych napojów bezalkoholowych bez cukru, które można zrobić w domu, innym sposobem na osiągnięcie celu jest herbata ziołowa. Te napary to coś więcej niż tylko woda smakowa, to pyszny sposób na zwiększenie spożycia wody, ponieważ dostarczają dodatkowych korzyści związanych z roślinami, które są korzystne dla zdrowia. Co za prosty sposób na nawodnienie w zimie i rozgrzanie się w tym samym czasie!

One thought on “Wskazówki dotyczące nawadniania organizmu zimą

Dodaj komentarz