8 codziennych nawyków, które są bardzo szkodliwe dla Twoich kości.

Istnieje kilka czynników, które powodują lub pogarszają zużycie naszej tkanki kostnej i osteoporozę: historia rodzinna, genetyka, wiek, płeć, pochodzenie etniczne, itp. Chociaż te cechy czynią nas bardziej podatnymi na złamania, jest też dobra wiadomość. Prawda jest taka, że rezygnując z pewnych codziennych nawyków, możemy wspierać zdrowie kości. Oto 8 najbardziej szkodliwych zachowań, których należy unikać.

1. Siedzący tryb życia

Posłużmy się przykładem, aby łatwo zrozumieć, jak brak ruchu i ćwiczeń uszkadza kości: spójrzmy na przypadek astronautów. Są oni najlepszym przykładem wpływu braku ruchu na zdrowie kości. Przy zerowej grawitacji w przestrzeni kosmicznej, oznacza to dosłownie, że na kości nie jest generowany żaden fizyczny nacisk. W rezultacie, osoby wysłane poza naszą atmosferę tracą gęstość kości do 12 razy szybciej niż ludzie na powierzchni Ziemi. Dlatego też, jeśli prowadzisz zbyt siedzący tryb życia, zdrowie Twoich kości może ucierpieć na dłuższą metę.

2. Brak ekspozycji na słońce

Światło słoneczne jest najlepszym źródłem witaminy D. Nie jest konieczne spędzanie dużej ilości czasu na słońcu, ponieważ nasz organizm produkuje od 10 000 do 20 000 jednostek tej witaminy w ciągu 20 minut. Idealną porą na opalanie jest południe, ale musi być ono regularne, aby przyniosło Ci jakikolwiek pożytek. Alternatywnie, można skorzystać z suplementów, aby upewnić się, że otrzymujesz odpowiednią ilość dziennie. Dla zachowania równowagi polecamy: suplementację witaminą D3, wegańskie drożdże odżywcze z witaminą D oraz ten naturalny suplement wapnia (wapń z witaminą D).

3. Palenie

Palenie jest szkodliwe nie tylko dla zdrowia Twoich płuc, ale także dla Twoich kości. Większość badań wykazuje, że ten zły nawyk zwiększa ryzyko złamań. Kobiety, które palą, często produkują mniej estrogenów i wcześniej przechodzą menopauzę. Powoduje to utratę większej ilości tkanki kostnej niż u osób, które nie stosują się do tego zachowania. Ale są też dobre wiadomości. Osoby, które rzuciły palenie, zmniejszają ryzyko złamań kości i pogorszenia ich stanu, choć może to potrwać kilka lat.

4. Zła postawa

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, jak proste błędy postawy mogą wpłynąć na zdrowie Twoich kości. W dzisiejszych czasach wiele osób cierpi z powodu powszechnego problemu zwanego pochyloną postawą głowy. Jest to efekt wpatrywania się w telefon komórkowy, laptopa lub biurko w pracy. Taka postawa obciąża mięśnie i może powodować lub pogarszać osteoporozę. Jest to schorzenie, któremu można zapobiec, stosując ćwiczenie zwane retrakcją szczęki. Aby ją wykonać, musisz schować podbródek do środka, używając mięśni szyi, aby ułożyć głowę na ramionach. Przytrzymaj przez 5 sekund i powtórz 8 razy.

5. Brak snu

Niedobór snu w ciągu życia może mieć wpływ nie tylko na rozwój, ale także na starzenie się. Ale czy może mieć wpływ na zdrowie naszych kości? Badania wykazały, że niepełny odpoczynek u szczurów zatrzymał tworzenie się tkanki kostnej. Ich kości również nadal zmniejszały swoją gęstość. Dlatego też, jeśli zdarzy się to u ludzi, prawdopodobnie sprawi, że nasze kości nie będą w stanie skutecznie się naprawić. Upewnij się, że masz 7-8 godzin snu każdego dnia — to ważniejsze niż myślisz.

6. Otyłość

Jest to przewlekłe schorzenie, które zwiastuje niekorzystne skutki dla naszego szkieletu. Zwykle dotyka ona stawów. Jeśli osoba z nadwagą wstaje po kilku godzinach siedzenia, ciężar ciała wzrasta nawet trzykrotnie na kolanach. Prowadzi to do zużycia stawów i jest bardziej powszechne u osób otyłych. Czynnik ten ma również zły wpływ na kręgosłup lędźwiowy, powodując deformację krzywizn i przewlekłe bóle.

7. Zła dieta

Przetworzona żywność, rafinowane cukry i wysokie spożycie sodu są częścią śmieciowego jedzenia. Niestety, są one katastrofą, która czeka na swoją kolej, jeśli chodzi o zdrowie kości. Twoje kości potrzebują dużych, zielonych liści, orzechów, warzyw i potraw bogatych w wapń. Dieta wegańska doskonale nadaje się do zapewnienia doskonałego zdrowia kości, ponieważ istnieje wiele produktów spożywczych (wbrew temu, co sądzi wiele osób), które zawierają więcej wapnia niż mleko.

8. Noszenie bardzo wysokich obcasów

Nie tylko Twoje stopy cierpią z powodu tego znormalizowanego nawyku — nacisk przenosi się na nogi, plecy i, krótko mówiąc, na stan Twojego układu kostnego. Aby zapobiec uszkodzeniu kości przez wysokie obcasy, staraj się nosić buty, których wysokość nie przekracza 3 centymetrów, a wysokie obcasy powinny być używane tylko na sporadyczne okazje.

One thought on “8 codziennych nawyków, które są bardzo szkodliwe dla Twoich kości.

Dodaj komentarz