Ciekawostki na temat piramid w Egipcie

Kto nie marzył o zobaczeniu słynnych piramid w Egipcie? Te starożytne konstrukcje są historycznymi ikonami identyfikującymi kulturę tego kraju i są otoczone pewną fantastyczną, niemal magiczną, aurą, która napełnia intrygą każdego widza. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że piramidy kryją kilka tajemnic, zwłaszcza dotyczących ich budowy.

Ich monstrualne rozmiary

Największa z nich, Cheops (lub Khufu) ma 230 metrów z każdej strony. Szczyt stał kiedyś na wysokości 146,5 metra, z czego stracił 10 metrów. Przez 3800 lat ta piramida najwyższą budowlą wzniesioną na powierzchni ziemi.

Kiedyś piramidy były białe i błyszczące

Bloki użyte do ich budowy były kiedyś pokryte wapieniem, więc wyglądały na białe i błyszczące.

Ich prawdziwe przeznaczenie: mauzolea

W zależności od czasu, cywilizacja egipska robiła różne mauzolea dla swoich faraonów. Jedno jest pewne: nigdy nie oszczędzali na kosztach. Cheops, Chefren i Mycerinus, trzy piramidy tworzące Nekropolię w Gizie, są typu klasycznego, ale można znaleźć inne style w pozostałych stu kilkudziesięciu egipskich piramidach. W ich wnętrzu znajdują się przejścia i komory, z których jedna została przygotowana do przechowywania ciała faraona, który nakazał ich budowę. Piramidy miały im pomóc wznieść się wraz z bogami.

Kto je zbudował?

Otóż, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie byli to niewolnicy, lecz imponująca liczba 90 000 wolnych mężczyzn, którym za ich pracochłonne zadanie zapłacono (i to dobrze).

Astronomia

Jest kilka ciekawostek na temat matematycznych i astronomicznych koncepcji stojących za piramidami. Według informacji z portalu https://ciekawski.pl/ wiemy, że jedną z nich jest to, że pokrywają się z trzema gwiazdami, które tworzą Pas Oriona. Innym jest to, że pełnią one funkcję zegarów słonecznych, a Cheops nie rzuca cienia w wiosenne popołudnia.

Chronologia

Piramida Cheopsa została ukończona ok. 2570 r. p.n.e., po szacunkowych 23 latach pracy. Masz pojęcie, ile to czasu? 4500 lat od kiedy ta mega konstrukcja stała tam, nieruchoma. Na przykład Kleopatra, urodzona w 69 roku p.n.e., zbliżyła się bardziej do trzymania w rękach smartfona niż do zobaczenia budowanych piramid.

Bloki

Szacuje się, że do budowy piramidy Cheopsa użyto około 2,3 mln bloków, z których każdy waży średnio 2,5 tony, choć niektóre ważą nawet 60.

Chciano je zniszczyć

Można zapytać, kto by chciał to zrobić? Cóż: więcej niż jedna osoba. Jednym z nich był egipski sułtan Al-Aziz Uthman, który uznał piramidy za obrazę swojej religii. Zaczął od małych i udało mu się, potem od średnich i doszedł do piramidy Mycerinusa, której zostawił pasek w środku. Gdy próbował podjąć się większych, musiał poddać się potężnej egipskiej inżynierii.