Ciekawostki o Islandii

Islandia jest coraz popularniejszym celem podróży pośród turystów z Europy i ze Stanów Zjednoczonych. Unikatowa przyroda, zorze polarne, pola magmowe i możliwość uprawiania sportów zimowych to tylko część atrakcji, jakie czekają tutaj na turystów. Oto kilka ciekawostek na temat pięknej wyspy.

  1. Islandię zamieszkuję aż cztery razy więcej baranów niż ludzi. Mięso baranie jest tutaj bardzo popularne, zarówno w postaci wędlin, jak i kotletów czy gotowanego łba baraniego.
  2. Islandczycy kultywują wiarę w elfy, a jeśli rządowa komisja stwierdzi, że w danym miejscu znajduje się ich siedlisko, zmianom mogą ulec nawet plany budowy dróg.
  3. W Islandii znajduje się największy lodowiec w Europie. Niestety, globalne ocieplenie powoduje, że z roku na rok maleje on w zastraszającym tempie.
  4. Jednym z przysmaków na Islandii jest tak zwany hakarl, czyli sfermentowane mięso rekina. Smród tego przysmaku jest tak intensywny, że odradza się spożywanie rekina w zamkniętych pomieszczeniach.
  5. Ze względu na wyspiarski charakter kraju, zimy tutaj są znacznie cieplejsze niż na przykład w Polsce, ale za to przez cały rok trzeba liczyć się z wyjątkowo silnym wiatrem, który czasami uniemożliwia normalne funkcjonowanie.