Kobiety często preferują dodatkowe benefity jak dodatkowa opieka medyczna lub możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych. To one również coraz częściej korzystają z elastycznych godzin pracy lub możliwości pracy zdalnej, zwłaszcza w kontekście ostatnich trendów związanych z home office. Mężczyzn natomiast przyciąga perspektywa awansu czy różnego rodzaju bonusy finansowe.
Z raportu „Motywacja Młodych 2015” wynika, że młode pokolenie, tzw. pokolenie Y, ma nieco inne oczekiwania względem pracy. Są to ludzie kreatywni i dynamiczni, oczekujący szybkich działań i efektów.
Zgodnie z tym raportem, dla młodych najważniejsze są: równowaga między pracą a życiem prywatnym, dofinansowanie do studiów podyplomowych czy certyfikacji, elastyczne godziny pracy oraz możliwość zaprezentowania swoich pomysłów i efektów pracy zarządowi firmy.
Interesujące jest, że co czwarty respondent zauważył, że zależność wynagrodzenia od wyników całego działu może… zniechęcić go do działania.
Młode pokolenie bywa często postrzegane jako narzekające i roszczeniowe. Ale co naprawdę je motywuje przy wyborze miejsca pracy? Ola, studentka iberystyki, obecnie szukająca pracy, podsumowuje: – Dla mnie ważne jest nie tylko gdzie i za ile, ale również z kim będę pracować.