Jak wyznaczyć realistyczne cele na nowy rok?

Nowy rok to idealny moment na wyznaczanie sobie nowych celów, na które do tej pory nie miało się czasu lub ochoty. Co roku setki tysięcy osób stawiają przed sobą wyzwania, których jednak często nie udaje im się osiągnąć. To zazwyczaj wina nierealistycznych celów, które łatwo jest ułożyć, ale znacznie trudniej się ich trzymać. Na szczęście można z łatwością uprościć stawiane sobie wyzwania. Wystarczy poświęcić chwilę na zastanowienie się nad swoimi możliwościami i potrzebami.

O wyznaczaniu noworocznych celów

Pierwszym elementem, który osoba wyznaczająca cele na nowy roku musi określić, są jej możliwości. Każdy ma inne tempo pracy, dysponuje inną ilością czasu i kapitałem – więcej na ten temat przeczytamy w artykule na portalu FaktyOnline.pl. Dlatego przed ustaleniem dla siebie celu należy zastanowić się, jakie realnie ma się możliwości. Nie chodzi o to, żeby od razu się zniechęcać i dojść do wniosku, że wyzwania są bez sensu. Zamiast tego należy poważnie podejść do planowanych zmian. Trzeba zastanowić się, ile czasu można na nie poświęcić, kiedy można nad sobą pracować i co jest w zasięgu ręki. Zbyt oddalone cele nie zostaną osiągnięte, a to będzie zawsze działało demotywująco. Na początek należy postawić sobie z pozoru mały cel, żeby przekonać samego siebie, że da się osiągnąć także większe i przekonać się, ile zasobów mogą one pochłonąć.

Drugą składową przekładającą się na ustalanie realistycznych celów są faktycznie potrzeby. Wiele osób nie ma czasu i ochoty na naprawdę duże zmiany, szczególnie jeśli nie są one potrzebne. Dlatego stawianie sobie wyzwań należy zacząć od poznania swoich potrzeb i zastanowienia się, co jest faktycznie potrzebne. Czasami będzie to oszczędzanie, innym razem dbanie o zdrowie, a jeszcze kiedy indziej spędzanie większej ilości czasu z rodziną. Każdy taki cel jest istotny, ale może zostać spełniony tylko wtedy, kiedy czuje się, że faktycznie chce się do niego dążyć. Do tego zawsze na początek wystarczy jedno wyzwanie na raz. To pomoże uniknąć sytuacji, w której konieczne okaże się decydowanie, co poświęcić, a co kontynuować i nie dojdzie do zerwania z oboma celami.