Work-life balance, czyli jak odnaleźć się w pracy i nie oszaleć?

Dążenie do harmonii w pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, to nowy trend w wielu firmach. Pracownicy są coraz bardziej świadomi, że zrównoważony tryb życia, wpływa na ich efektywność i zadowolenie.

Te z kolei, bezpośrednio oddziałują na wykonywane obowiązki. Zachowanie prawidłowego balansu między sferą prywatną i zawodową, sprawia że ludzie stają się spokojniejsi i szczęśliwsi. Więcej w temacie pracowania i szukania pracy znajdziesz w serwisie https://karierapraca.pl/.

Zdrowa równowaga w praktyce

Idea work-life balance, swój początek ma na przełomie lat 70 i 80 XX wieku, gdzie w Stanach Zjednoczonych, rozpoczęto prace nad projektem zapobiegającym wypaleniu zawodowemu. Umiejętne zarządzanie czasem, dzięki któremu pracownik wykonuje swoją pracę, a po jej zakończeniu może poświęcić się hobby lub rodzinie, zyskało wielu zwolenników. Obecnie pracodawcy, znów aktywnie sięgają do tej koncepcji, aby zachęcić swoich pracowników do zmiany nawyków. Wiele firm, tworzy specjalne programy wspierające i aktywizujące.

Elastyczny czas pracy, który pozwala pracownikowi na sprawną organizację dnia. Jedni wolą się wyspać i zacząć dzień później, dla innych takie rozwiązanie pozwala na sprawną opiekę nad dziećmi. Pracodawca ufa, że zlecone zadania zostaną wykonane, a pracownik ma poczucie większej kontroli nad swoim życiem.

Dofinansowanie do urlopów i dodatkowe dni płatne. Pracownicy dzielą się na dwie grupy- tych którym urlopu nigdy nie wystarcza i tych, którzy mają go w nadmiarze. Dla tych pierwszych firmy oferują dodatkowe dni z tytułu np. urodzin lub rocznicy zatrudnienia. Czy nie jest miło, gdy pracodawca pamięta o Twoim małym święcie i wspiera jego celebrowanie? Pracownicy, którzy cierpią na nadmiar dni wolnych, motywowani się do ich wykorzystania przez systemy premiowe. Każdy, kto zaplanuje i wykorzysta w sposób nieprzerwany 10 lub 14 dni urlopu, dostaje finansowy bonus.

Krótszy dzień pracy. Jeśli specyfika stanowiska na to pozwala, niektóre firmy decydują się na odejście od standardowych 8h. Pozwala to pracownikom na większą efektywność i szybkość pracy, bez uszczerbku na jakości.