Kiedy wymieniać opony? Czym charakteryzują się opony letnie?

Dobre opony letnie czy zimowe są niezbędne do wygodnej i bezpiecznej jazdy samochodem. Muszą być one dopasowane nie tylko do sezonu, ale też modelu pojazdu. Jak wybrać najlepsze i gdzie warto je kupić?

  1. Co ile wymieniać opony samochodowe?
  2. Kiedy wymiana opon na letnie nie musi być przeprowadzana?
  3. Gdzie można znaleźć dobre opony letnie?
  4. Oznaczenia opon letnich — na co zwrócić uwagę, wybierając opony samochodowe?

Kiedy należy wymienić zimówki na opony letnie (np. na opony letnie Kormorani w jaki sposób wybrać najlepsze z dostępnych modeli? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.

Co ile wymieniać opony samochodowe?

Opony letnie należy wymieniać na zimowe (lub vice versa) wtedy, kiedy warunki atmosferyczne na to wskazują. Przykładowo, gwałtowne ochłodzenie i opady śniegu to jasny sygnał, że auto powinno mieć już zimówki. Najlepszym wskaźnikiem, czy już czas na zmianę opon, jest temperatura. Zaleca się, że poniżej 7 stopni Celsjusza powinno się mieć opony zimowe, z kolei powyżej — letnie. To prosta i ułatwiająca całą sprawę zasada, której warto się trzymać. Należy jednak pamiętać, że trzeba je także wymieniać na nowe najrzadziej raz na 10 lat. Niektórzy zalecają, aby robić to częściej — nawet raz na 5 lat. Prawda jest jednak taka, że to kwestia mocno indywidualna. Na stan opon wpływa styl jazdy, częstotliwość używania samochodu, a także dopasowanie ich do samochodu — od tych czynników zależy, czy wytrzymają one 10, 5 czy też 2 lata. Aby wydłużyć ich żywotność, warto dbać o regularne wymiany sezonowe i unikać gwałtownych manewrów na drodze.

Kiedy wymiana opon na letnie nie musi być przeprowadzana?

To, że letnie opony używane w zimie mogą powodować niebezpieczeństwo, wie chyba każdy kierowca. Czy jednak istnieją sytuacje, w których nie trzeba dokonywać wymiany? Okazuje się, że w Polsce nie ma w ogóle nakazu zmiany opon. Robi się to jednak ze względów bezpieczeństwa, a także z tego powodu, że źle użytkowane (czyli na przykład zimówki używane latem) szybciej się zużywają. Aby nie musieć wymieniać opon, można korzystać z modeli całorocznych, czyli inaczej wielosezonowych. Łączą one cechy opon zimowych oraz letnich, dzięki czemu mogą być bezpiecznie stosowane przez cały rok.

Gdzie można znaleźć dobre opony letnie?

Doskonałe opony letnie można znaleźć na stronie https://intercars.pl/. Firma proponuje swoim klientom bardzo szeroki wybór opon, akcesoriów i części samochodowych, wśród których znaleźć można także różnego rodzaju opony od najlepszych producentów, takie jak na przykład opony letnie Kormoran. Kupić tu można zarówno zimówki, jak i modele przeznaczone na lato czy wielosezonowe. Dokładne opisy produktów sprawiają, że nawet osoba zupełnie nieznająca się na motoryzacji ma szansę wyboru naprawdę solidnych, wytrzymałych i zapewniających komfort jazdy opon. Warto także wspomnieć o tym, że dzięki kupowaniu opon samochodowych przez internet można wybierać spośród setek produktów od najlepszych producentów, a jednocześnie uzyskać najkorzystniejszą cenę. 

Oznaczenia opon letnich — na co zwrócić uwagę, wybierając opony samochodowe?

Oznaczenia na oponach mogą stanowić zagadkę dla laika, bez względu na to, czy chodzi o opony letnie Kormoran, np. z bieżnikiem Kormoran Ultra High Performance. Warto jednak nauczyć się je rozszyfrowywać, ponieważ zawierają wiele istotnych z punktu widzenia konsumenta informacji. Pierwszym ważnym oznaczeniem są wymiary. Przykładowo, opony z oznaczeniem 205/55 R16 mają szerokość 205, profil 55 i średnicę felgi 16. Po średnicy felgi zazwyczaj umieszcza się informację na temat indeksu nośności. Jest to po prostu maksymalne obciążenie, jakie może znieść opona podczas jazdy z najwyższą prędkością pojazdu. Dalej zapisuje się indeks prędkości. Kolejną informacją jest DOT. To numer seryjny, którego cztery ostatnie cyfry tworzą datę produkcji. Oznaczają one kolejno tydzień i rok. W przypadku opon zimowych wykorzystuje się także oznaczenie 3PMSF, wyglądające jak trzy góry i płatek śniegu. 

Temat opon sezonowych jest bardzo rozbudowany — opony letnie lub zimowe do samochodów osobowych, czy dostawczych dostępne są w wielu opcjach, ale opony letnie Kormoran, cieszą się naprawdę dużą popularnością, sprawdzając się też na mokrej nawierzchni.