Pedicure – zasady, metody wykonania oraz różnorodne typy tego zabiegu

Chociaż stopy są często pomijane w codziennej pielęgnacji ze względu na ich zasłanianie, to jednak odgrywają one niezmiernie ważną rolę. W szczególności w ciepłe miesiące, kiedy nosimy buty odkrywające stopy, salony kosmetyczne doświadczają prawdziwego oblężenia. Celem tego artykułu jest przedstawienie czym tak naprawdę jest pedicure, jak go przeprowadzić i jakie są jego rodzaje. Dodatkowo, znajdują się tu również instrukcje jak samodzielnie wykonać pedicure kosmetyczny w domowym zaciszu.

Jeżeli chodzi o typy pedicure, to najważniejsze jest podstawowe rozróżnienie na kosmetyczny i leczniczy, zwany również podologicznym. Pedicure kosmetyczny (klasyczny) to procedura pielęgnacyjna skierowana do zdrowych stóp i paznokci. Jest to zabieg profilaktyczny mający na celu utrzymanie skóry stóp w doskonałej formie oraz umożliwiający wczesne wykrycie ewentualnych problemów ze skórą lub paznokciami u stóp.

Do pedicuru kosmetycznego zalicza się także frezarkowy i kwasowy. Wśród rodzajów pedicure klasycznego można wyróżnić jeszcze biologiczny, który jest najdelikatniejszym i najbardziej naturalnym zabiegiem pielęgnacyjnym dla stóp, nie wymagającym użycia metalowych narzędzi. Inne typy to pedicure hybrydowy, tytanowy czy winylowy, określane tak na podstawie rodzaju lakieru używanego do zdobienia paznokci. Zabiegi te mogą być wykonywane przez wykwalifikowane pedikiurzystki, kosmetyczki, kosmetologów lub podologów.

Pedicure leczniczy (specjalistyczny, podologiczny) stanowi odrębną kategorię zabiegów i jest przeznaczony dla stóp zauważalnie zmienionych chorobowo. Oprócz standardowej pielęgnacji, pozwala on również na usunięcie odcisków, modzeli czy nagniotków oraz problemu wrastających paznokci. Pedicure specjalistyczny może być przeprowadzany jedynie przez doświadczone osoby – podologów posiadających odpowiednie uprawnienia lub lekarzy.