Wybieramy naturalne sposoby na stres – ziołowe tabletki uspokajające

Zioła od dawna są wykorzystywane jako efektywna metoda radzenia sobie ze stresem i nerwami. Bezpieczne dla zdrowia, dostępne są w aptekach bez konieczności posiadania recepty, a ich formy przyjmowania są różnorodne – od tabletek, przez napary, po syropy i krople. Tabletki na bazie ziół mają tę przewagę, że nie powodują uzależnienia ani stanu otumanienia. Syropy i krople ziołowe mogą być stosowane również u dzieci. Skład dobrych tabletek na uspokojenie często obejmuje takie składniki jak kozłek lekarski, melisa, chmiel czy magnez.

Zamiast sięgać po silne leki na receptę, leczenie stresu można zacząć od naturalnych metod. To nie tylko relaksacja, terapia czy odpoczynek, ale także zioła i leki dostępne bez recepty. W odróżnieniu od wielu leków na uspokojenie, większość preparatów ziołowych nie wywołuje senności czy uczucia znużenia podczas dnia, co pozwala na prowadzenie normalnej aktywności, jak np. jazda samochodem.

Naturalne środki uspokajające, takie jak tabletki lub napary ziołowe, wpływają na organizm w sposób łagodny, ale skuteczny. Wyciszają, pomagają zasnąć, redukują lęk, a niektóre z nich korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego. Dzięki temu eliminują takie objawy jak skurcze jelit czy bóle związane ze stresem. Stosowanie ziół na stres pozwala również ograniczyć inne dolegliwości, takie jak kołatanie serca, drżenie rąk czy uczucie duszności.

Wśród dostępnych bez recepty preparatów na uspokojenie największą popularnością cieszą się te zawierające kozłek lekarski (Valeriana officinalis). W aptekach można znaleźć nie tylko tabletki, ale także granulaty, kapsułki oraz płyny na bazie tej rośliny. Są one szczególnie polecane w leczeniu nerwic wegetatywnych, trudności w zasypianiu oraz stanów lękowych i pobudzenia emocjonalnego.

Do naturalnych środków uspokajających należy również pieprz metystynowy (Piper methysticum), który działa przeciwlękowo dzięki depresyjnemu wpływowi na ośrodkowy układ nerwowy. Tabletki zawierające ten składnik mogą być alternatywą dla silnych leków uspokajających. Nie należy jednak stosować pieprzu metystynowego w czasie ciąży i laktacji oraz w przypadku depresji endogennej.

W skład naturalnych tabletek na stres mogą wchodzić także szyszki chmielu (Lupuli strobilus). Działają uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, dlatego są polecane szczególnie osobom zmagającym się z niepokojem, nadpobudliwością czy problemami ze snem.