Przygotowanie do podróży do kraju tropikalnego – szczepionki i zdrowotne porady dla wyjazdu do Azji lub Afryki

Marzenie o pakowaniu walizek i locie do tropikalnego kraju to coś, co wielu z nas podziela. Niemniej jednak, w aktualnej sytuacji globalnej związanej z pandemią COVID-19, nie jesteśmy pewni kiedy granice będą otwarte lub zamknięte. Bez względu na to, nasza decyzja o wyjeździe nigdy nie powinna być spontaniczna czy impulsywna. Zamiast tego, ważne jest, abyśmy byli dobrze przygotowani i zadbali o nasze zdrowie. To obejmuje szczepienia wymagane przed wyjazdem do Azji lub Afryki, właściwe zaopatrzenie apteczki i wiedzę, jak postępować w przypadku ugryzienia przez skorpiona, węża czy pająka.

Jeżeli planujesz podróż marzeń – gratulacje! Z pewnością będzie to niesamowite doświadczenie. Ale aby wszystko poszło gładko i abyś wróciła tylko z pozytywnymi wspomnieniami, musisz odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. To obejmuje przeprowadzenie podstawowych badań medycznych oraz zrozumienie jakie szczepienia są zalecane lub wymagane przed wyjazdem.

Wśród badań, które warto przeprowadzić przed wyjazdem należą: morfologia, badanie stężenia magnezu w organizmie, morfologia, badanie moczu (ogólne i posiew), miano przeciwciał HBs, badanie na HIV i WR, oraz stężenie glukozy. Kwestia szczepień jest nieco bardziej skomplikowana, zwłaszcza jeśli chodzi o wyjazd do Afryki lub Azji. Co dokładnie powinniśmy wiedzieć? Na jakie szczepienia warto się zdecydować przed odwiedzeniem tych popularnych kierunków?

Jeżeli planujesz wyjazd na Bali, to warto wiedzieć, że Zakłady Medycyny Tropikalnej nie wymagają żadnych konkretnych szczepień przed wyjazdem do Indonezji. Niemniej jednak, zalecają pewne szczepienia – najlepiej wykonać je 4-6 tygodni przed wyjazdem. Zalecane szczepienia to: szczepienie przeciwko tężcowi, szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu typu A i B, szczepienie przeciw durowi brzusznemu, szczepienie przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu, oraz szczepienie przeciwko wściekliźnie. Ciekawym faktem jest to, że osoby podróżujące do Indonezji bezpośrednio z rejonów gdzie występuje żółta gorączka są zobowiązane do zaszczepienia się przeciwko niej.