Relaksacyjna szyna dentystyczna – rodzaje, funkcje, skutki uboczne, recenzje, koszty, konserwacja

Bruksizm jest dolegliwością często wywołaną stresem, nieprawidłowym zgryzem lub nawykowym żuciem gumy. Ta choroba charakteryzuje się zgrzytaniem zębów, szczególnie podczas snu, co może prowadzić do problemów w układzie stomatognatycznym. Szyny relaksacyjne są narzędziem zaprojektowanym do łagodzenia objawów związanych z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego. Istnieje kilka typów szyn: twarde, miękkie, relaksacyjne, repozycyjne i stabilizujące. Pytanie brzmi: Jaką szynę na zęby wybrać?

Szyna relaksacyjna – rozwiązanie na bruksizm
Zgrzytanie zębami i nadmierna siła nacisku na szczękę mogą doprowadzić do poważnych problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym oraz całym układem stomatognatycznym, który składa się z kompleksu tkanek i organów twarzoczaszki ściśle kontrolowanych przez ośrodkowy układ nerwowy.

Układ stomatognatyczny odgrywa kluczową rolę w procesach żucia, wstępnego trawienia pokarmów, połykania, formowania dźwięków i oddychania. Dlatego jakiekolwiek problemy z tym układem mogą prowadzić do upośledzenia tych funkcji, jak również wywołać bóle głowy, karku, kręgosłupa, stawów skroniowo-żuchwowych oraz ścieranie i rozchwianie zębów.

Do skutecznego leczenia niezbędne jest wykrycie i usunięcie przyczyny choroby. W dzisiejszych czasach stres jest jednym z głównych wyzwań, które towarzyszą niemal każdemu. Jednak istnieje sposób na walkę z nocnym bruksizmem – specjalne szyny relaksacyjne na zęby (także zwane relaksacyjnymi nakładkami na zęby). Są to specjalistyczne urządzenia wykonane z tworzyw sztucznych, które są dostosowane do indywidualnego kształtu zębów pacjenta i mają na celu zapewnienie stabilniejszej pozycji żuchwy, a tym samym – zapobieganie zgrzytaniu zębami, szczególnie podczas snu.

Szyny na zęby – rodzaje
Szyny relaksacyjne różnią się od siebie pod względem przeznaczenia i materiału, z którego są wykonane. W najprostszym podziale możemy wyróżnić: szyny twarde i miękkie, a także te wykonane w gabinecie stomatologicznym oraz gotowe, które można nabyć w aptece lub sklepie medycznym.

Głównym celem stosowania tych szyn jest eliminacja przeszkód okluzyjnych, odciążenie mięśni żucia i szyi oraz przywrócenie symetrycznego napięcia. Używanie takich szyn przynosi dobre rezultaty w łagodzeniu bólu w stawie skroniowo-żuchwowym, ale także w głowie. Szyny dzielą się również na: relaksacyjne, repozycyjne i stabilizujące.