Sztuka relaksacyjnego masażu stóp: jak go prawidłowo przeprowadzić?

Masaż stóp, zazwyczaj wykonany przez specjalistę od pielęgnacji kończyn dolnych, jest głównie zabiegiem relaksacyjnym. Jego celem jest rozluźnienie i naciągnięcie mięśni, które często są nadmiernie obciążone, na przykład ze względu na noszenie niewłaściwego obuwia. Poniżej przedstawię najważniejsze korzyści płynące z masażu stóp oraz sposób jego wykonania.

Masaż stóp jest jednym z najbardziej skutecznych metod leczenia, który ma pozytywny wpływ na ciało i umysł. Dzięki odpowiedniemu naciskowi, organizm jest uwalniany od zbędnych napięć, co wpływa na nasze samopoczucie.

Przed rozpoczęciem masażu stóp warto się odpowiednio przygotować. Wskazane jest, aby na 5-10 minut zanurzyć stopy w ciepłej wodzie do której dodajemy kilka kropel ulubionego olejku. Taka mini-kąpiel nie tylko oczyszcza i rozgrzewa stopy, ale także poprzez wybrany aromat sprzyja relaksacji. Po zakończeniu kąpieli należy dokładnie osuszyć stopy ręcznikiem i położyć się w pozycji umożliwiającej pełne rozluźnienie ciała. Niewykorzystaną stopę warto przykryć ręcznikiem, aby utrzymać jej ciepło.

Do wykonania masażu wykorzystuje się olejki lub balsamy do ciała. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny kosmetyk, upewnij się, że Twoje dłonie są odpowiednio rozgrzane – to zapewni komfort i przyjemność podczas całego zabiegu.

Masaż stóp to specjalistyczny zabieg o określonej technice. Wykonywanie ruchów palcami na zewnętrznej części stopy oraz kciukami na stronie wewnętrznej jest kluczem do prawidłowego wykonywania masażu. Pierwszy etap polega na masowaniu miękkich części stopy.

Na dłonie należy nanieść niedużą ilość środka poślizgowego i równomiernie go rozprowadzić po całej stopie oraz początkowej części goleni. Nacisk powinien stopniowo wzrastać. Masaż zaczyna się od opracowania poszczególnych palców stóp poprzez wykonanie na nich okrężnych ruchów, a kończy „rozciąganiem” palców

.

Następny etap masażu to praca z mięśniami znajdującymi się między kośćmi śródstopia i podeszwą. Stopy trzymamy jedną ręką za grzbiet, a kciukiem drugiej ręki wykonujemy okrężne ruchy od śródstopia do guza piętowego, a potem od kłębów dużego i małego palca. Na koniec głaszczemy całą dłoń po powierzchni stopy.

W czasie masażu nie wolno pomijać ścięgna Achillesa. Trzeba je chwycić między kciuk a palec wskazujący i delikatnie gładzić w górę lub masować opuszkami palców obu rąk.