Czy potrafimy odpoczywać?

Bardzo często mówi się o tym, że ktoś ma określone umiejętności. To zrozumiałe, bo nie ma ludzi do wszystkiego. Tak samo zrozumiałe jest czekanie na odpoczynek.

Początek problemów?

Zbliżający się odpoczynek kojarzy się wyłącznie pozytywnie (chyba że ktoś cierpi na pracoholizm). Niemniej jednak nie oznacza to tego, że na pewno zbliża się przyjemny czas. Jakkolwiek to brzmi, nie zawsze potrafimy odpoczywać i dobrze byłoby odpowiedzieć sobie na pytanie, z czego to wynika?

Oczywiście nie jest to pytanie z gatunku tych, gdzie mamy tylko jedną odpowiedź. Można wręcz powiedzieć, że jest to pytanie, gdzie mamy wiele odpowiedzi i co najważniejsze, należy koncentrować się na sobie. Jesteśmy różni i co za tym idzie, możemy mieć do czynienia z różnymi sytuacjami.

O co może chodzić?

Weźmy sobie za przykład to, w jaki sposób odbiera się leniuchowanie – wydaje się, że mowa o czymś, co jest źle odbierane. Warte podkreślenia jest również to, że nie chodzi teraz tylko o nasz kraj. Nie ma też co ukrywać, że otoczenie może wpływać na podejmowane decyzje (tym samym podczas urlopu może rozpocząć się poszukiwanie pracy).

Tymczasem czas wolny ma to do siebie, że należy skoncentrować się na sobie. Rzecz jasna nie oznacza to jednak tego, że można zaniedbywać rodzinę czy domowe obowiązki – po prostu nie wolno zaniedbać własnej osoby.

Zdrowie psychiczne

Warto też zaznaczyć, że zdrowie psychiczne to dla wielu osób coś nieznanego. Z drugiej strony mowa o sprawie bardzo ważnej (chodzi w końcu o zdrowie). Jeżeli czegoś nie rozumiemy, nie oznacza to tego, że wszystko jest w porządku. Do tego trzeba pamiętać o tym, że nie tylko efektywna praca jest istotna – konieczny jest również efektywny odpoczynek. Tego potrzebuje psychika.