Dlaczego szkodzimy swojemu zdrowiu?

Zdrowie ma się tylko jedno – wszyscy o tym wiedzą i pewnie większość z nas o tym słyszała. Niemniej jednak można odnieść wrażenie, że niektórzy ludzie szkodzą swojemu zdrowiu.

Co może być tego powodem?

Ktoś może powiedzieć, że ludzie w ogóle nie myślą, ale takie stawianie sprawy nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Lepiej myśleć na zasadzie, że nic nie dzieje się bez przyczyny.

Za przykład może posłużyć choćby przesadna pewność siebie (choć można to też inaczej nazwać). Krótko mówiąc, wydaje się, że część osób myśli, iż problemy mogą mieć miejsce jedynie gdzieś daleko. Spójrzmy na wypadki samochodowe – o wypadkach samochodowych słyszy się dość często i mimo to nie brakuje amatorów bardzo szybkiej jazdy. Tak jakby niektórzy sądzili, że wypadki możliwe są tylko u innych. Można też wziąć pod uwagę uzależnienia – czy wszyscy, którzy palą lub piją alkohol, są nieświadomi konsekwencji? Na tym zakończymy, choć rzecz jasna o przykładach można rozmawiać jeszcze długo.

Warto również spojrzeć na problem z zupełnie innej strony – czy nie jest przypadkiem tak, że niektórzy sądzą, iż zmiany są niezwykle trudne? Oczywiście liczy się efekt, ale to w tym momencie schodzi na dalszy plan – teraz liczy się zrozumienie myślenia. Co więcej, zmiany są znacznie prostsze, niż może się wydawać. Gdyby ktoś potrzebował konkretów, nie pozostaje nic innego jak zapoznanie się z tekstem, który dotyczył codziennych nawyków szkodliwych dla kości. W ogóle tak dochodzimy do jeszcze jednej istotnej sprawy – troska o zdrowie to coś, o czym należy pamiętać zawsze.