Kiedy wymienić opony z letnich na zimowe?

Wymiana opon na zimowe to w grudniu już palący problem, który spędza sen z powiek kierowcom. Jeśli zaskoczyła Cię zima, a kolejki do najbliższego warsztatu nie wyglądają zachęcająco, skorzystaj z możliwości przeglądarki warsztatów samochodowych. Dowiesz się nie tylko, kiedy wymienić opony, ale też dokąd udać się ze swoim samochodem i jakiej kwoty za usługę się spodziewać.

Opony zimowe — dlaczego wymiana jest taka ważna?

Opony letnie są zoptymalizowane do jazdy przy wysokich temperaturach i suchej nawierzchni. Mieszanka gumy jest w ich przypadku dostosowana do osiągania lepszej wydajności w cieplejszych warunkach. Gdy powierzchnię drogi pokrywa lód, śnieg lub gołoledź, opony letnie po prostu tracą przyczepność i stwarzają zagrożenie w ruchu na drodze. W Polsce większość kierowców decyduje się na wymianę opon na zimowe w okresie listopada-grudnia, a na wschodzie kraju nawet wcześniej. Zakładane opony zimowe różnią się od letnich przede wszystkim składem gumy i wzorem bieżnika. Specjalne mieszanki gumowe pozostają elastyczne nawet przy niskich temperaturach, co poprawia przyczepność na śniegu i lodzie. Zwiększa ją także bardziej skomplikowany wzór bieżnika z większą ilością lameli, co umożliwia skrócenie drogi hamowania i utrzymanie pełnej kontroli nad pojazdem.

Najlepszy moment na wymianę opon na zimowe

Jadąc na letnich oponach z prędkością 100 km/h w warunkach oblodzonej nawierzchni przedłużasz drogę hamowania nawet do 16 metrów, jak pokazują badania niemieckiego ADAC. Dlatego najlepszym momentem na wymianę opon na zimowe jest obecnie czas pod koniec listopada i na początku grudnia. Coraz cieplejsza aura w październiku i na początku listopada pozwala na bezpieczną i zdrowszą dla bieżników jazdę na oponach letnich. Przemyśl nie tylko to, kiedy skorzystać z usług branży oponiarskiej, ale też, na jakie produkty się zdecydować. Opony używane są tańsze o kilkaset złotych, jednak ich przeżywalność jest nawet o 2-3 razy mniejsza od opon nowych, z pełnym 8 milimetrowym bieżnikiem. Nie warto więc oszczędzać, szczególnie że na używane opony zimowe nikt nam nie wystawi gwarancji.

Warsztat wymiany opon — czego powinien szukać kierowca?

Profesjonalna obsługa i szybka realizacja to nie wszystko, na co powinno się zwracać uwagę przy wymianie opon z letnich na zimowe. Warto upewnić się przed rezerwacją terminu, że wybrany warsztat samochodowy posiada sprzęt umożliwiający precyzyjne wyważenie kół, wymianę opon typu Runflat bądź opon nisko profilowych oraz wulkanizację w razie uszkodzenia opon podczas składowania. Porównywarka warsztatów samochodowych Motointegrator.com wykona za Ciebie całą robotę, odnajdując zakład, skąd Twoje auto wyjedzie gotowe na zimowe warunki na drodze.

Wymiana opon — koszt wykonania usługi

Porównywarka warsztatów samochodowych ma jeszcze jedno ważne zadanie — dzięki niej wyszukasz usługę w odpowiedniej cenie. Wiadomo, że fachowa obsługa niesie za sobą koszty, a właściwe wyważenie i dokręcenie kół oznacza bezpieczeństwo na drodze. Obsługa ogumienia w samochodach niezależnie od marki, rocznika czy modelu to oznaka dobrze wyposażonego warsztatu. Mechanicy rozpoczynają pracę w serwisie od demontażu kompletnych kół. Potem w ruch idzie montażownica, za pomocą której zdejmuje się opony z felg. To na nie, po nałożeniu pasty montażowej, zakłada się nowe opony.

Świeże opony należy dopompować powietrzem lub azotem, do uzyskania właściwego ciśnienia. Usługa kończy się na wyważeniu kół, sprawdzeniu stanu wentyli i dokręceniu śrub, najpierw za pomocą klucza pneumatycznego, a następnie przy użyciu klucza dynamometrycznego. Solidny warsztat dba o każdy serwis, nawet tak prosty jak wymiana opon — cena ustala się mniej więcej na poziomie 150-200 złotych za wymianę 4 kół. Im większy obwód felgi, tym wyższy koszt usługi.

Czym grozi rezygnacja z wymiany opon?

W zimie przyczepność kół w samochodzie z letnimi oponami poważnie zagraża bezpiecznemu poruszaniu się. Chociaż według kodeksu drogowego minimalna głębokość bieżnika dla opony samochodu osobistego wynosi 1,6 mm. Tak naprawdę już przy głębokości 3 mm powinno się zmienić opony. Jest to szczególnie ważne przy oponach zimowych — tak samo jak ich wiek. Ogumienie twardnieje z każdym sezonem, przez co już po upływie 8 lat od daty produkcji opona nie powinna być użytkowana. W dobrym warsztacie fachowcy zwrócą na to Twoją uwagę.

Warto też zadbać o stabilne źródło zasilania, które pozwoli odpalić auto w każdych warunkach atmosferycznych. Na Motointegrator.com znajdziesz najlepsze warsztaty samochodowe w swoim rejonie, które oferują usługi takie jak: wymiana akumulatora, sprawdzenie rozrusznika oraz świec zapłonowych.

Warszawa, Poznań, Kraków — wybierz warsztat i nie czekaj!

Jeśli szukasz sprawdzonego warsztatu świadczącego usługi wymiany opon m.in. we Wrocławiu, Warszawie czy Krakowie, koniecznie zajrzyj na podstronę wymiana opon w przeglądarce Motointegrator.com. Znajdziesz najlepszy warsztat w okolicy, porównasz ceny i opinie, a wszystko to bez wychodzenia z domu!