Kiedy pszczoły przynoszą zdrowie: fascynujący świat produktów pszczelich

Od niepamiętnych czasów, pszczoły dostarczają ludzkości skarby takie jak miód, propolis, pyłek pszczeli, mleczko pszczele oraz wosk. Dzięki tym niezwykle wartościowym produktom pszczelim, starożytni mieszkańcy Egiptu, Babilonu, Sumeru oraz Chin mogli cieszyć się różnorodnymi korzyściami zdrowotnymi. W starożytnej cywilizacji egipskiej miód był wykorzystywany jako kosmetyk, afrodyzjak oraz środek konserwujący zwłoki. Kleopatra, słynna królowa Egiptu, używała go w kąpielach z oślim mlekiem – to właśnie one miały przyczynić się do jej legendarnego piękna. Kolejnym entuzjastą miodu był sam Hipokrates, uważany za ojca medycyny, który stosował go do leczenia ran. Wierzenia starożytnych Greków głosiły z kolei, że spożywanie dużych ilości miodu zapewnia siłę, zdrowie i długowieczność.

Apiterapia, czyli leczenie chorób za pomocą produktów pszczelich, jeszcze niedawno była postrzegana jedynie jako element folklorystycznej medycyny ludowej. Obecnie jednak produkty pszczele stają się przedmiotem poważnych badań naukowych, potwierdzających ich niesamowite właściwości lecznicze.

Włączenie do codziennej diety produktów pszczelich przynosi szereg korzyści zdrowotnych. Mleczko pszczele jest często zalecane w dermatologii do leczenia trudno gojących się ran, odleżyn, oparzeń oraz w przypadku łojotoku i egzem łojotokowych. Dodatkowo, ma również zastosowanie przy zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej, gardła, języka czy dziąseł. Miód z kolei skutecznie hamuje rozwój bakterii, grzybów, wirusów i pierwotniaków, a także pomaga utrzymać skórę odpowiednio nawilżoną. Badania przeprowadzone przez dra Iana M. Paula z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii wykazały, że łyżeczka miodu może pomóc w leczeniu kaszlu. Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Sydney natomiast odkryli, że australijski miód manuka hamuje rozwój bakterii odpornych na antybiotyki, takich jak Bacillus subtilis, Eschericha coli i Pseudosomonas aeruginosa.