Starożytna praktyka masażu głowy i jej korzyści dla zdrowia

Praktyka masażu głowy jest głęboko zakorzeniona w historii i przez wieki była stosowana jako środek poprawy przepływu krwi przez naczynia skóry głowy. Aby cieszyć się pełnią dobroczynnych efektów tej starożytnej techniki, ważne jest, aby wykonywać ją regularnie.

Wiele osób uznaje masaż głowy za skuteczny sposób na zwalczanie zmęczenia i bólu głowy. Prawidłowo wykonany masaż ma właściwości relaksacyjne, co przyczynia się do redukcji napięcia i stresu. Zabieg ten obejmuje całą powierzchnię owłosionej skóry głowy, dlatego zaleca się dokładne szczotkowanie włosów przed jego rozpoczęciem. Podstawowym elementem masażu jest umieszczenie dłoni na czubku głowy i wykonywanie promieniście skierowanych ruchów ku dołowi.

Podstawowa technika masażu głowy rozpoczyna się od delikatnego głaskania obiema dłońmi, na przemian po lewej i prawej stronie głowy. Kolejnym krokiem są ruchy rozcierania, wykonywane opuszkami palców kreślących okręgi w przeciwnych kierunkach. Technika ugniatania jest bardzo podobna do ruchów rozcierania, różni się jedynie charakterem ruchu dłoni, który polega na uciskaniu skóry opuszkami palców. Następnie przeprowadza się tzw. oklepywanie fortepianowe, nawiązujące swoją nazwą do ruchów grania na tym instrumencie. Ostatnia faza to wibracje, podczas których dłonie umieszczone są po obu stronach głowy i wykonują drgające ruchy obejmujące całą powierzchnię owłosionej skóry głowy.

Po zakończeniu podstawowych ruchów masażu, przechodzi się do serii ruchów uzupełniających. Wśród nich warto wymienić pociąganie za pasemka włosów, delikatne drapanie skóry głowy, „wietrzenie” polegające na podrzucaniu pasemek włosów oraz „podnoszenie czepca”, czyli wykonywanie ruchów jakby podnoszenia skóry głowy. Zabieg kończy się powtórnym delikatnym głaskaniem.

Choć masaż skóry głowy jest często wykonywany rękoma, istnieją również specjalne szczotki i urządzenia przeznaczone do tego celu. Dzięki poprawie krążenia krwi, masaż skóry głowy może przeciwdziałać łysieniu, pomaga zmniejszyć ból głowy i migreny, poprawia samopoczucie i przede wszystkim daje efekt głębokiego relaksu.