Wskazówki, które pomogą Ci zapobiec nawrotom problemu łupieżu

Rozwiązanie problemu łupieżu może wymagać kilku tygodni ciężkiej pracy i niestety, istnieje ryzyko, że po pewnym czasie skóra głowy może ponownie zacząć się łuszczyć, co będzie sygnałem powrotu łupieżu. Jest to choroba przewlekła, która ma tendencję do nawrotów, szczególnie u osób, które mają genetycznie uwarunkowaną nadaktywność gruczołów łojowych skóry. Czy istnieją jednak metody, które mogą pomóc w eliminacji łupieżu na zawsze?

Aby skutecznie pokonać łupież, najpierw warto zrozumieć, jakie są jego przyczyny. Za nadmierne złuszczanie naskórka ze skóry głowy, które jest widoczne jako łupież, odpowiadają drożdże, a konkretniej ich nadmiar. Te mikroorganizmy to naturalni mieszkańcy naszej skóry, ale kiedy zaczynają się rozmnażać zbyt szybko i stają się zbyt liczne na powierzchni skóry głowy, skóra szybko staje się podrażniona. W rezultacie naskórek chce się regenerować, więc zaczyna szybko rosnąć i złuszczać.

Pozostaje pytanie – co powoduje, że drożdżaki rozmnażają się zbyt szybko? Odpowiedź jest prosta – nadmiar sebum, które jest produkcją skóry głowy i jest pożywką dla tych grzybów. Możemy więc stwierdzić, że łupież jest wynikiem nadmiernego pocenia się skóry głowy.

Różne czynniki mogą być odpowiedzialne za zwiększoną ilość sebum na skórze głowy, w tym: genetyka, używanie kosmetyków, które zapychają pory skóry, przegrzewanie skóry głowy, niezdrowa dieta czy używanie zbyt silnych, wysuszających kosmetyków.

Osoby, u których łupież ciągle wraca z powodu nadmiernego pocenia się skóry, powinny regularnie używać delikatnego szamponu przeciwłupieżowego, nawet jeśli aktualny stan skóry głowy wydaje się być dobry. Niektóre produkty tego typu są przeznaczone do jednorazowych kuracji, ale szampony o delikatnym składzie mogą być stosowane również na skórę głowy bez łupieżu, chroniąc ją przed pojawieniem się problemu.

Regularne stosowanie szamponu przeciwłupieżowego pomoże oczyścić skórę głowy z pojedynczych płatków naskórka na wczesnym etapie rozwoju łupieżu. W rezultacie możesz nawet nie zauważyć, że Twoja skóra głowy na moment straciła równowagę, ponieważ Twój szampon już zadbał o to.

Warto pamiętać, że jeżeli używasz silnego szamponu leczniczego, aby pozbyć się aktywnego łupieżu, nie przerywaj stosowania produktu po zauważeniu pierwszych efektów. Kosmetyk ten może potrzebować więcej czasu, zazwyczaj od 4 do 6 tygodni, zalecanych przez producentów, aby w pełni oczyścić Twoją skórę głowy.