Zdrowotne aspekty kurkumy: Przyprawa z mocą leczenia

Chociaż większość z nas kojarzy kurkumę przede wszystkim jako przyprawę o intensywnym kolorze, dodawaną do dań w kuchni indyjskiej, pełni ona wiele innych funkcji. Ta tajemnicza, żółta substancja jest nie tylko składnikiem spożywczym, ale także wykorzystywana jest w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Czym tak naprawdę jest kurkuma i dlaczego warto się nią zainteresować?

Kurkuma, często określana mianem siostry imbiru, pochodzi z kłączy, korzeni lub łodyg rośliny o nazwie ostryż. Z tych fragmentów pochodzi słynny, żółty proszek o niezwykłych właściwościach. Głównym składnikiem kurkumy, który nadaje jej zarówno unikalny smak jak i wyrazisty kolor, jest kurkumina.

Przez setki lat przed naszą erą kurkuma była stosowana jako środek leczniczy, mający na celu złagodzenie objawów różnorodnych chorób. W ajurwedzie, staroindyjskim systemie medycyny oraz w tradycyjnej chińskiej medycynie ludowej, kurkuma była kluczowym elementem w leczeniu m.in. ran, wysokiego ciśnienia krwi, dolegliwości żołądkowych, odry, ospy, żółtaczki, biegunek, wzdęć, wrzodów, bólów menstruacyjnych, kaszlu, stłuczeń, alergii i trądziku. Stosowano ją nawet w walce ze zmarszczkami (E. Klimek). Do dnia dzisiejszego kurkuma jest wykorzystywana do leczenia tych samych schorzeń, jednak wyniki nowych badań ciągle poszerzają listę jej prozdrowotnych właściwości.

Detoks z użyciem kurkumy: Dlaczego jest to ważne?

W dzisiejszych czasach coraz częściej podkreśla się znaczenie detoksu w zachowaniu zdrowia organizmu. Wielu ludzi doświadcza różnego rodzaju dolegliwości, nie zdając sobie sprawy z ich przyczyn. Często za te problemy odpowiada obciążona praca naszej wątroby, która występuje szczególnie często w społeczeństwach wysoko rozwiniętych. To właśnie tam zazwyczaj spożywa się dużo przetworzonego jedzenia, używek oraz doświadcza codziennego stresu.

Wątroba pracuje nieustannie na rzecz naszego zdrowia. To dzięki niej nie odczuwamy natychmiastowych skutków spożycia ciężkiego posiłku czy picia alkoholu. Jednak stałe zaniedbywanie zdrowej diety prowadzi do przeciążenia wątroby, co może skutkować wieloma różnymi problemami zdrowotnymi, które często są trudne do powiązania bezpośrednio z tym organem.