Dlaczego konsumpcja jabłek jest tak ważna dla naszego zdrowia?

Możemy zadać sobie pytanie – dlaczego warto jeść jabłka? Niektórzy mogą to pytanie uznać za absurdalne. W końcu, jabłka to synonim smaku i pyszności. Polska jest znana z produkcji wielu odmian jabłek. Wybór między słodkimi, kwaśnymi, cierpkimi czy soczystymi jest naprawdę duży. Turyści, którzy odwiedzają nasz kraj, są zachwyceni smakiem polskich jabłek, podobnie jak my uwielbiamy smak portugalskich bananów.

Ale nie tylko smak jabłek jest ich atutem. Jabłka są również bogatym źródłem wielu składników odżywczych, które znacząco wpływają na nasze zdrowie. Czy wiesz, co dokładnie zawierają jabłka i jak możesz cieszyć się nimi przez cały rok? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Jabłka są jednym z najpopularniejszych owoców w Polsce. Dojrzewają przede wszystkim jesienią, a ich zbiory mogą trwać aż do początku zimy. Niektóre odmiany jabłek pojawiają się już latem. Dlatego możemy mówić o odmianach letnich, jesiennych i zimowych. Jeżeli jabłka zostaną zebrane we właściwym czasie i odpowiednio przechowywane, będą zachowywały świeżość przez wiele miesięcy.

Niestety, nie wszyscy mają możliwość cieszenia się świeżymi jabłkami przez cały rok. Chociaż jabłka są dostępne w sklepach, często ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Nie przypominają one idealnie smacznych i aromatycznych owoców, które znamy z naszych rodzinnych ogrodów. Jeśli nie mamy dostępu do świeżych jabłek z pewnego źródła, warto zainteresować się suszonymi jabłkami lub sokiem z jabłek, które są dostępne w naszym sklepie.

Jabłka są bogatym źródłem wielu składników odżywczych. Znajdziemy w nich kwasy fenolowe (takie jak kwas kawowy, chlorogenowy, ferulowy), związki fenolowe (pochodne kwasu elagowego, chlorogenowego, kawowego) oraz coraz bardziej popularne katechiny i pektyny. Ale to jeszcze nie wszystko co mają do zaoferowania te pyszne owoce.