Zdrowy i naturalny substytut kakao – karob, czyli mączka chleba świętojańskiego

Wciąż słyszymy o innowacyjnych zamiennikach produktów, które znamy i używamy na co dzień. Mowa tu o alternatywach dla cukru, mięsa, czy mleka krowiego, które są zdrowsze dla naszego organizmu. Ta tendencja wynika z coraz większej świadomości problemów zdrowotnych wynikających z nadmiernej konsumpcji niezdrowych składników, takich jak cukier, tłuszcze nasycone, sól czy różnego rodzaju chemikalia.

Niepokojąco rosnąca liczba osób cierpi na otyłość i choroby związane ze złym stylem życia, co jest poważnym problemem na skalę globalną. Zbyt wygodne życie prowadzi do tzw. chorób cywilizacyjnych, a ich skutki są nie tylko nieprzyjemne, ale wręcz groźne dla zdrowia.

Na rynku pojawia się coraz więcej zdrowych przekąsek, takich jak ciastka bez cukru z orzechami, batony proteinowe pełne wartości odżywczych czy bezglutenowe torciki kawowe. Wzrost liczby alergii pokarmowych u dzieci i dorosłych również przyczynia się do poszukiwania nowych, zdrowszych rozwiązań dietetycznych.

W odpowiedzi na te potrzeby, powstaje wiele zdrowych zamienników codziennych produktów spożywczych. Jednym z nich jest karob, znany też jako mączka chleba świętojańskiego.

Zastosowanie karobu w przemyśle spożywczym

Karob to naturalny produkt uzyskiwany z nasion jadalnych strąków drzewa chlebowca świętojańskiego (Ceratonia siliqua L.), które rośnie w klimacie śródziemnomorskim i zachodnioazjatyckim. Mączka ma szereg zastosowań i staje się coraz bardziej popularna dzięki swoim właściwościom.

Podobieństwo do kakao zarówno pod względem wyglądu, jak i smaku sprawia, że karob jest jego atrakcyjnym zamiennikiem. Jednak zawartość tłuszczu w karobie jest znacznie mniejsza, a dodatkowo nie zawiera on kofeiny, co czyni go zdrowszą alternatywą. Dlatego coraz częściej wykorzystywany jest do produkcji słodkich przekąsek o obniżonej zawartości tłuszczu. Ale karob to nie tylko walory smakowe, mączka ta posiada również właściwości ułatwiające produkcję określonych produktów spożywczych.