Ekstrakt z nasion winogron potencjalnym narzędziem w walce z nowotworami

Amerykańscy naukowcy odkryli, że ekstrakt pochodzący z nasion winogron jest w stanie skłonić hodowane w laboratorium komórki białaczki do samounicestwienia, znanego również jako apoptoza. Ową fascynującą informację opublikowano na łamach renomowanego magazynu „Clinical Cancer Research”.

Doskonałą wiadomość dla świata medycyny przynoszą dane epidemiologiczne, które wskazują na prozdrowotne działanie owoców i warzyw w profilaktyce nowotworowej. Dotychczasowy research wykazał wpływ ekstraktu z nasion winogron na komórki różnych typów nowotworów hodowlanych – takich jak rak skóry, sutka, jelita, płuc, żołądka czy prostaty. Warto jednak zauważyć, że do tej pory nie prowadzono badań nad wpływem tego ekstraktu na nowotwory krwi.

Grupa badawcza pod przewodnictwem Xianglin Shi’ego z Uniwersytetu Kentucky przeprowadziła serię testów z różnymi dawkami komercyjnie dostępnego ekstraktu z nasion winogron na komórki białaczki oraz zdrowe, nienowotworowe komórki. Wyniki były zaskakujące – aż 76 procent komórek białaczki umarło w ciągu 24 godzin po zastosowaniu ekstraktu. Co więcej, ekstrakt nie wykazał żadnego wpływu na zdrowe komórki, nie wpływając na ich przeżywalność. Badacze odkryli również, że ekstrakt aktywuje białko JNK w komórkach nowotworowych, co inicjuje proces apoptozy.