Jedna z cech, która hamuje rozwój każdego biznesu

Perfekcjonizm.

To o nim właśnie będzie mowa w tym artykule. Niszczy on zarówno Ciebie jak i Twój biznes i ma wpływ na praktycznie każdy aspekt Twojego życia. Wynika on ze wstydu właśnie. Tak dobrze przeczytałeś, ze wstydu. Ale jak to, co ma wstyd do tego ? Ma i to więcej niż Ci się wydaje.

Boisz się krytyki, “porażki”, boisz się odrzucenia, tego, że ktoś wyśmieje Twoją działalność, myślisz sobie pewnie teraz, że przecież nie mogę wypuścić w Świat byle badziewia. Tak i masz rację. Tylko prawdopodobnie nigdy do tego nie dojdzie, że coś wypuścisz w Świat w obawie przed krytyką. Będziesz ciągle odkładał decyzję na później i Twoje plany mogą być odkładane w nieskończoność. Nie pozwól na to. Nie pozwól by strach przeszkodził w realizacji Twoich marzeń i celów. Weźmy np. takiego przedsiębiorcę jak Bill Gates twórcę Microsoftu. Pamiętasz czasy Windows 98 ? Jeśli tak, to zapewne pamiętasz, że nie były to produkty idealne. Wiele im brakowało do ideału, miały wiele błędów ale mimo to Bill zdecydował się wypuścić na rynek to co stworzył. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że później jeszcze zarabiał na kolejnych aktualizacjach, które wypuszczał. Pomyśl o dowolnym twórcy jakiego znasz, nie ważne czy to jest film, sztuka czy jeszcze jakieś inne dzieło. Co by było gdyby twórca nie wypuścił w Świat tego co stworzył ? Pewnie nie zobaczyłbyś nigdy swojego ulubionego filmu, nie posłuchałbyś swojej ulubionej piosenki. Świat by tego nie poznał. Ty byś tego nie poznał. Zastanów się nad tym. Wcześniej napisałem również o tym, że perfekcjonizm ma wpływ na praktycznie każdy aspekt Naszego życia.

Jeśli masz problem z podejmowaniem choćby takich błahych decyzji jak np. w co się dzisiaj ubrać, co zjeść, czy wypada robić to czy tamto to jak niby masz pójść do przodu jak cały czas się hamujesz? Żeby być skutecznym trzeba podejmować szybkie i zdecydowane decyzje. Nadwrażliwość to nieskuteczność.

Zapomnij o perfekcjonizmie w życiu i biznesie. Pamiętaj, że bardziej żałujemy tych rzeczy których nie zrobiliśmy niż tych które zrobiliśmy.