Oko mi się drży. Dlaczego pojawia się taki tik nerwowy?

Czasami, natychmiast, nasza powieka zaczyna drgać i czujemy rodzaj pulsowania w oku. Wiele osób nazywa to „nerwowymi drgawkami” i sprowadza to do cierpienia z powodu specyficznego niepokoju w tym momencie. Rzeczywistość jest taka, że ten moment nie jest przyjemny dla nikogo, czujesz się dziwnie i obco, zwłaszcza, że nie możesz nic zrobić, aby to powstrzymać, jeśli twoja osobowość jest nieśmiała, możesz mieć zły czas lub nieco niekomfortową sytuację.

Czy należy się martwić, jeśli oko drga?

Przede wszystkim powinniśmy powiedzieć, że nerwy są elementami centralnego lub obwodowego układu nerwowego, jednak powszechnie mówimy o nerwach, gdy odnosimy się do momentów stresu lub niepokoju, co prowadzi do dużego zamieszania! Bardzo rzadko problem z centralnym układem nerwowym powoduje drżenie oczu, dlatego warto znać najczęstsze przyczyny, które najczęściej je wywołują.
Jeśli drgawki oczu zdarzają się sporadycznie i ustępują samoistnie, bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań, nie powinieneś się martwić. W tym przypadku nie jest to nic poważnego i nie powinno spędzać Ci snu z powiek. Jeśli jednak masz to drżenie w oku stale i bez przerwy, radzimy Ci udać się do zaufanego specjalisty, aby ten podpowiedział Ci, jakie kroki powinieneś podjąć od teraz.
Zaleca się również wizytę u lekarza w przypadku zapalenia oka, jeśli drżenie jest wynikiem przebytego urazu lub jeśli nie można całkowicie zamknąć, lub otworzyć powiek, w tych przypadkach jest więcej niż wskazane, aby skonsultować się z lekarzem.

Jakie są przyczyny drżenia oczu?

  1. Momenty niepokoju lub stresu, zarówno długotrwałego, jak i natychmiastowego. Kiedy uda Ci się zrelaksować, te irytujące drgawki znikną.
  2. Zbyt dużo kofeiny lub teiny. Jeśli zażywasz dużo środków pobudzających, możesz również cierpieć na drganie powiek. Ogranicz spożycie i nie przyjmuj ich od popołudnia.
  3. Problemy z odpoczynkiem. Jeśli jesteś przemęczony lub cierpisz na bezsenność, powieka może być dla Ciebie sygnałem, że musisz się pozbierać i odpocząć.
  4. Stan Twoich oczu. Jeśli spędzasz długie godziny przed ekranem, cierpisz na suchość oczu, za dużo się gapisz, itp. wszystkie te przyczyny mogą powodować kołatanie serca lub drgawki w oczach.

Czy możemy drżącym oczom?

Najlepszym sposobem, aby zapobiec i uniknąć tego irytującego drgawki z nami jest nie narażać się na przyczyny, które prowokują go. To zależy od Twojego stylu życia, dla niektórych będzie to łatwiejsze i prostsze niż dla innych.
Tiki w powiekach są często sygnałami, które daje nam nasze ciało, aby ostrzec nas, że coś jest nie tak lub, że jest coś, co musimy zmienić.

Jak już wspomnieliśmy powyżej, w większości przypadków wstrząsy te przychodzą i odchodzą same z siebie, bez naszej wiedzy co spowodowało ich pojawienie się. Jeśli drżenie jest spowodowane stresem lub niepokojem, trochę sportu lub technik relaksacyjnych pomoże zapobiec i kontrolować je.

Zaleca się również ograniczenie spożycia substancji pobudzających, jeśli jesteś wielkim miłośnikiem kawy lub herbaty, upewnij się, że twoje środowisko pracy jest odpowiednio oświetlone, używaj sztucznych łez i poddaj się badaniu okulistycznemu, może to położyć kres dyskomfortowi, który powoduje drganie powieki.