Kulinarne atrakcje Czech, które warto odkrywać

Podążając ścieżkami smaku po czeskich regionach, nie sposób przegapić specjałów, na które słyną nasi południowi sąsiedzi. Każdy, kto zdecyduje się odwiedzić Pragę czy inne czeskie miejscowości, powinien spróbować kilku wyjątkowych dań, które stanowią prawdziwą kwintesencję tej kuchni.

Głównymi składnikami czeskiej kuchni są mięso, tłuszcze i węglowodany. Znacznie rzadziej na stołach pojawiają się owoce i warzywa. Niektórym mogłyby się wydawać one ciężkostrawne, jednak nie można oceniać zanim samemu się nie spróbuje. Kiedy myślimy o czeskiej kuchni, na myśl przychodzą nam głównie piwo i knedliczki – dwa produkty stanowiące serce i duszę tego kraju. Choć potrawy te mogą wydawać się dość sycące, warto samodzielnie odkryć ich wyjątkowe walory smakowe.

Ciekawym faktem jest to, że znana polska restauratorka Magda Gessler podczas swojej wizyty kilka miesięcy temu w Śląsku, dokładniej w Raciborzu – miasteczku zamieszkiwanym przez około 55 000 osób – zdecydowała się na podkreślenie kulinarnej bliskości z Czechami. Stworzyła menu pełne czeskich specjałów, które idealnie odzwierciedlały kulinarny charakter tego kraju. Ale co konkretnie powinniśmy spróbować z czeskiej kuchni?

Na pierwszym miejscu warto wymienić gulasz wołowy lub kaczkę podawaną z knedliczkami. Mięso zwykle jest podawane w sosie, który ma wyjątkowo kwaskowy smak, nieco inny niż ten, do którego przyzwyczajeni są Polacy. Knedliczki z kolei różnią się od tradycyjnych klusek, co sprawia, że całość stwarza zupełnie nowe doświadczenie dla naszych kubków smakowych.

Zupa czosnkowa to kolejny czeski specjał, który warto skosztować. Na pierwszy rzut oka wydaje się być prostym daniem, ale jej smak jest naprawdę wyjątkowy. Aromatyczna, doskonale wyważona zupa czosnkowa to prawdziwy hit czeskiej kuchni.

Nie można zapomnieć także o serze smażonym – potrawie, która może wydawać się tłusta, ale jest równocześnie niezwykle smaczna. Otoczony chrupiącą panierką ser często jest podawany z frytkami. To danie to prawdziwa rozkosz dla podniebienia, której nie można odmówić, szczególnie gdy jest podawane z tradycyjnym sosem tatarskim.