Letnia pielęgnacja skóry z wykorzystaniem oleju z malinowych pestek

Wśród składników naturalnej kosmetyki na sezon letni, olej pozyskiwany z nasion malin ma szczególne miejsce. Nie tylko dlatego, że spośród wszystkich olejów posiada najwyższy stopień ochrony przeciwsłonecznej (SPF oscyluje tutaj między 28 a 50), ale również ze względu na jego zdolność regeneracji i odżywienia skóry.

Przekonanie, że najbardziej korzystne dla nas są produkty pochodzące z naszej strefy klimatycznej, sprawdza się nie tylko w kontekście dietetyki. Ta zasada znajduje swoje zastosowanie także w przypadku kosmetyków, zwłaszcza naturalnych, takich jak oleje roślinne. Coraz częściej doceniamy oleje tłoczone na zimno z nasion i pestek rodzimych owoców takich jak: czarna porzeczka, dzika róża, truskawki czy właśnie maliny.

Ochrona przeciwsłoneczna

Według badań naukowych, olej z pestek malin efektywnie chroni skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania słonecznego. Jest to olej o najwyższym naturalnym filtrze przeciwsłonecznym, który średnio wynosi SPF 40. Skuteczność ochrony przeciwsłonecznej zależy od procesu tłoczenia oleju oraz warunków jego przechowywania. Najlepszą ochronę zapewnia świeży olej, tłoczony na zimno i przechowywany w niskiej temperaturze. Jest on doskonałym uzupełnieniem do tradycyjnych kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi. Ze względu na trudność dokładnej oceny wartości SPF dla każdego opakowania oleju (gdyż jest ona zależna m.in. od warunków przechowywania), najbezpieczniej jest stosować go na zmianę z produktami bazującymi na filtrach mineralnych.

Regeneracja po ekspozycji na słońce

Filtry przeciwsłoneczne to nie jedyny argument za stosowaniem oleju z nasion malin latem. Jego składniki aktywne tworzą kompozycję o wysokich właściwościach odżywczych i regeneracyjnych. W skład oleju wchodzą m.in.:
witaminy A i E o wyjątkowych zdolnościach pielęgnacyjnych i antyoksydacyjnych,
kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym oraz regeneracyjnym,
kwas elagowy o działaniu przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym i przeciwnowotworowym.
Olej z nasion malin ożywia i przywraca równowagę skórze po ekspozycji na słońce. Dodatkowo, hamuje produkcję melaniny, pigmentu skórnego, który po intensywnym opalaniu może prowadzić do powstawania nieestetycznych przebarwień. Połączenie witamin A i E z kwasami tłuszczowymi łagodzi skutki stresu oksydacyjnego, na który jest narażona skóra podczas ekspozycji na słońce.

Stosowanie oleju z nasion malin sprzyja produkcji kolagenu i elastyny, co opóźnia proces starzenia skóry. Dodatkowo, pomaga w normalizacji pracy gruczołów łojowych, co przeciwdziała przetłuszczaniu się skóry.