Lubimy określać się osobą gorszą?

Rozwój to niezwykle istotny temat, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Nie ma też wątpliwości, że są osoby, które zdają się rezygnować z pewnych możliwości.

Co się dzieje?

W takiej sytuacji od razu nasuwa się pytanie o powód czy też powody. Odpowiedź nie jest jednak łatwa i co za tym idzie, zostaje tylko pokusić się o przypuszczenia.

Czy nie jest przypadkiem tak, że brak rozwoju oznacza łatwiejszą drogę? Być może takie stawianie sprawy brzmi dziwnie, ale mowa o faktach. Gdy ktoś się nie rozwija, wymagania otoczenia są mniejsze. Można też mówić o pozbyciu się dodatkowego stresu i życiu na uboczu.

Nie sposób też nie wspomnieć o niskiej wierze we własne umiejętności. Niska wiara we własne umiejętności to nic innego jak poddawanie się jeszcze na starcie. Czy ma to jakikolwiek sens? Każdy człowiek ma wady i zalety. Trzeba też pamiętać o tym, że czasami zdarzają się rzeczy, których nie dało się przewidzieć. Oczywiście musimy też mieć na uwadze, że przesadna pewność siebie również jest złym wyjściem (ale to temat na inny tekst).

Problemem może też być strach przed zaczynaniem od nowa. Firma nie oferuje dróg rozwoju, ale jesteśmy w danym miejscu dłuższy czas i zwyczajnie czujemy się bezpiecznie. Jakkolwiek to brzmi, można zapomnieć o tym, że ta spokojna przystań kiedyś zdawała się czymś zupełnie innym. Trudno powiedzieć, dlaczego tak jest, ale to w tym momencie nie ma znaczenia.

Jak widać, są różne sytuacje. Można też pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym nie zawsze zdajemy sobie sprawę z podejmowanych decyzji.